ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1398/06/20

خبرها » آمازون باید پاسخگوی چه مسائلی در زمینه ضدانحصار باشد؟


 

مدتی است که تحقیقات ضدانحصاری روی ارائه خدمات از سمت بزرگترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین یعنی آمازون شروع شده است. تحقیقات ضدانحصاری اروپا و آمریکا بر این مساله تمرکز دارد که آیا آمازون، فروش محصولات خود را نسبت به فروشندگان شخص ثالث که به فروش از طریق این غول الکترونیک وابسته‌اند، در اولویت قرار می‌دهد یا نه. رگولاتورها همچنین در حال بررسی این مساله‌اند که آیا فروشندگان مجبورند برای فروش محصولاتشان از برخی خدمات آمازون مثل تبلیغات استفاده کنند یا خیر.  یکی دیگر از مسائلی که با توجه به قانون آنتی‌تراست در مورد آمازون در حال بررسی است، محصولاتی است که آمازون ذیل برند خودش می‌فروشد، برای باتری‌های AmazonBasics یا پوشاکMama Bear. بر اساس  گزارش موسسه TJI Research آماوزن بیش از ۱۴۰ برند خصوصی دارد.

 

به گزارش نیویورک‌تایمز، قانون‌گزاران این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا آمازون از داده‌هایی که از فروشندگان جمع‌آوری می‌کند، برای پیشنهادهای خود، استفاده می‌کند؟ آنها همچنین پرسیده‌اند که آیا تبلیغات سایت آمازون، محصولات این شرکت را (نسبت به فروشندگان شخص ثالث) در اولویت قرار می‌دهد؟

 

پاسخ آمازون به کنگره آمریکا این بوده که این شرکت از داده‌های متراکم یا تجمیع‌شده (aggregated data) برای فروش کل استفاده می‌کند، نه اطلاعاتی که «به طور ویژه مرتبط با فروشندگان خاص باشد» و از سوی دیگر محصولات خصوصی این شرکت تقریبا ۱ درصد از کل فروش را شامل می‌شوند. آمازون همچنین با سوالاتی در زمینه کسب‌وکار تبلیغاتی در حال رشدش  که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ میلیارد دلار درآمد داشت، مواجه شده است. بیشتر این درآمد حاصل تبلیغاتی بوده که شرکت مورد نظر می‌خواهد در نتایج جست‌وجوها، جزء لیست حامی‌شده‌ها قرار بگیرد. آمازون اما این خدمات را اختیاری می‌داند و وکیلش در ماه ژولای اشاره کرده است که اکثر محصولات فروخته‌شده در آمازون، از طریق تبلیغ به فروش نرفته‌اند.

 

هنگامی که آمازون آغاز به کار کرد، ساختارش بیشتر مشابه به خرده‌فروش سنتی‌ای بود که محصولات را از برندها و تولیدکننده‌ها به قیمت عمده می‌خرد و به مشتریان می‌فروشد. به‌تدریج، آماوزن آنچه را که در سایتش قابل دسترس بود، توسعه داد. تا سال ۲۰۱۵ بیش از نیمی از فروش آمازون (۵۱ درصد)  از سوی این فروشندگان بود. این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۸۸ درصد رسید. نمی‌توان این حدس و گمان را نداشت که سیاستمدارها و رگولاتورها سال‌هاست ایده تقسیم کردن بخش‌هایی از کسب‌وکار آمازون، مثل محاسبات ابر یا Whole Foods را دارند. اما با توجه به مسائل مطرح‌شده در جلسات کنگره، هنوز برای قضاوت زود است؛ باید منتظر ماند و دید تحقیقات اخیر همین قصد را دارند یا اینطور نیست و شرکتی مثل آمازون راه خود را با انحصارگری در بازار باز کرده است؟

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید