ورود کاربران

رمز خود را فراموش کرده‌ام

هنوز ثبت نام نکرده‌ام

ایمیل:
نام:
نام خانوادگی:
لطفا عبارت امنیتی زیر را بازنویسی کنید:

دوست عزيز، برای شركت در مسابقه نیاز به ثبت نام شما در سایت می‌باشد. به افرادی كه در 5 مسابقه جواب صحیح داده‌اند،‌ به قيد قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

همچنین در صورتی كه شرایط عضویت پرديس را داشته باشيد می‌توانيد از مزايای زیر استفاده كنید.

  • از تخفیف ویژه ١٠٪ جهت خرید کارت‌های اینترنت و تلفن بین‌المللی برخوردار شوید
  • از عضویت رایگان خبرنامه‌های الکترونیک و نشریات پردیس برخوردار شوید.
  • ادامه ...

خبرهای حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات

1395/10/10

خبرها » جزئیات تفاهم‌‌نامه همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک حول ارائه خدمات مبتنی بر NFC


وقتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه گذشته خبر از نهایی شدن کیف پول الکترونیکی داد و اعلام کرد تفاهم‌نامه‌ای با بانک مرکزی برای اجرایی کردن آن به امضا رسیده و تا دو ماه آینده به نتیجه خواهد رسید، فعالان این بازار و کارشناسان بانکی به تکاپو افتادند تا متوجه شوند موضوع از چه قرار است.

در این میان در اولین برخورد شرکت خدمات انفورماتیک را مقصر دانستند چراکه این تصور حاکم شد که قرار است طرحی اجرا شود که این شرکت آن را از رقبا پنهان کرده است، اما وقتی ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت «همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک فقط ملزم به آماده‌سازی بستر هستند و از ارائه خدمت منع شده‌اند»، ورق کمی برگشت.

واکنش بازار و فعالان این حوزه در فضای مجازی به این خبر آن‌چنان زیاد بود که همراه اول و شرکت خدمات انفورماتیک که به‌عنوان مجریان این طرح انتخاب شده بودند و تفاهم‌نامه‌ای را طبق گفته وزیر ارتباطات برای اجرایی کردن آن امضا کرده بودند، ترجیح دادند سکوت کنند؛ اظهارنظر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر سر نتیجه دادن کیف پول همراه طی یک دوره زمانی بسیار کوتاه، تقریباً دو ماه آینده، آن‌ها را در یک عمل انجام‌شده قرار داده بود.

«سرویس امضای امن همراه»، «فضای رمزینه روی سیم‌کارت برای ذخیره داده‌های عام»، «فضای رمزینه روی سیم‌کارت برای مجازی‌سازی کارت بانکی»، «سرویس کیف پول الکترونیکی همراه روی سیم‌کارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر NFC» به‌زودی آماده عرضه خواهد بود

شرکت خدمات انفورماتیک و همراه اول تاکنون دو تفاهم‌نامه، یکی در سال گذشته و یکی امسال برای ارائه خدمات بانکی بر بستر موبایل امضا کرده‌اند و در هیچ‌کدام از آن‌ها زمان مشخصی برای ارائه خدمات مشخص نشده است.

در تفاهم‌نامه‌ای که مهرماه سال گذشته این دو شرکت امضا کرده بودند قرار شده بود با همکاری یکدیگر امضای همراه و سکیور المنت را روی سیم‌کارت پیاده‌سازی کنند و در تفاهم‌نامه‌ای که امسال تقریباً یک سال پس از امضای تفاهم‌نامه اول، میان این دو شرکت به امضا رسید، بر اجرای پروژه سال گذشته تأکید شده و توسعه آن به بخش‌های دیگر ازجمله پیاده‌سازی NFC و ایجاد یک فضای امن برای بانک‌ها را به‌صورت خاص مدنظر قرار داده است.

بر اساس این تفاهم‌نامه همراه اول با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی، زیرساختی جهت ارائه خدمات فراهم خواهند کرد و سرویس‌های پایه خدمات دولت الکترونیکی و پرداخت الکترونیکی همراه را در اختیار نهادهای دولتی، مؤسسات مالی و بانکی جهت ارائه به مشتریان خود، خواهند گذاشت.

بر اساس تفاهم صورت‌گرفته «سرویس امضای امن همراه»، «فضای رمزینه روی سیم‌کارت برای ذخیره داده‌های عام»، «فضای رمزینه روی سیم‌کارت برای مجازی‌سازی کارت بانکی»، «سرویس کیف پول الکترونیکی همراه روی سیم‌کارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر NFC» به‌زودی آماده عرضه خواهد بود.

ناصر حکیمی در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: «قرار است با اجرایی شدن این بستر یک سرویس زیرساختی ارائه شود، این تفاهم‌نامه برای ارائه سرویس خدماتی نیست. فقط بستری آماده می‌کند تا بخش‌های خدمت رسان بتوانند روی آن سرویس‌ها و خدمات خود را ارائه دهند.»

او ادامه داد: «طرحی که قرار است اجرا شود چهار عامل را در خود دارد که عبارت‌اند از امضا، سکیور المنت، NFC و فضای امن برای بانک‌ها.»

منبع: www.ictna.ir باز شدن در پنجره جدید